Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz informuje, że w latach 2019 – 2021 realizowany jest projekt pn. „Lepszy start – rozwijanie kompetencji w Gminie Lubomierz” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 dla osi priorytetowej: Oś priorytetowa 10 Edukacja; Działanie: 10.2 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, Poddziałanie: 10.2.3 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej – ZIT AJ.
Projekt realizowany jest w powiecie Lwóweckim na terenie miejsko-wiejskiej gminy Lubomierz i obejmuje on Szkołę Podstawową Lubomierz, Szkołę Podstawową Pławna oraz Zespół Szkół w Lubomierzu i ma na celu podniesienie kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw i umiejętności na rynku pracy u 95% uczniów w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz niepełnosprawnościami - poprzez realizację zajęć dodatkowych dla uczniów w każdej ze szkół, a także podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli.
W ramach projektu zaplanowano:
Szkoła Podstawowa w Lubomierzu:
Dla uczniów:
- Tworzenie warunków dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu dla uczniów oraz wyposażenie szkolnych pracowni – zajęcia z matematyki, przyrody, chemii, geografii, fizyki i biologii.
- Realizacja zajęć rozwijających kompetencje kluczowe – zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z j. angielskiego, zajęcia rozwijające z j. angielskiego – rozbudzanie zainteresowania przedmiotem; zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z matematyki , rozbudzanie zainteresowania przedmiotem.
- Indywidualizacja pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi – zajęcia logopedyczne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia rozwijające umiejętności społeczno-emocjonalne, zajęcia terapii pedagogicznej, trening uważności Mindfulness.
- Korzystanie z technologii informacyjno – komunikacyjnych oraz rozwijanie kompetencji informatycznych.
Dla nauczycieli:
- Szkolenia w zakresie – wykorzystania w nauczaniu e-podręczników, pracy z uczniem z SPE, podnoszenia kompetencji cyfrowych i obsługi urządzeń cyfrowych, wykorzystania narzędzi cyfrowych w nauczaniu przedmiotowym, wykorzystania zasobów dydaktycznych dostępnych w Internecie.
Szkoła Podstawowa w Pławnej:
Dla uczniów:
- Realizacja zajęć rozwijających kompetencje kluczowe – zajęcia wyrównawcze z j. angielskiego, zajęcia rozwijające z j. angielskiego, zajęcia rozwijające z j. niemieckiego, zajęcia wyrównawcze z matematyki, zajęcia z kreatywnego myślenia.
- Zajęcia dla uczniów oparte na metodzie eksperymentu oraz wyposażenie szkolnych pracowni – zajęcia z matematyki, chemii, geografii, biologii, fizyki i przyrody.
- Zajęcia w zakresie indywidualizacji pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi – zajęcia rozwijające umiejętności społeczno-emocjonalne.
- Korzystanie z technologii informacyjno – komunikacyjnych oraz rozwijanie kompetencji informatycznych.
Dla nauczycieli:
- Szkolenia w zakresie – kształtowania umiejętności i właściwych postaw uczniów, pracy z uczniem z SPE, obsługi urządzeń cyfrowych oraz sprzętu informatycznego, nowych metod kształcenia z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.
Zespół Szkół w Lubomierzu :
- Realizacja zajęć rozwijających kompetencje kluczowe – zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z j. angielskiego, zajęcia rozwijające z j. angielskiego – rozbudzanie zainteresowania przedmiotem; zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z j. niemieckiego , zajęcia rozwijające z j. niemieckiego - rozbudzanie zainteresowania przedmiotem, zajęcia wyrównawcze z matematyki.
- Tworzenie warunków dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu dla uczniów oraz wyposażenie szkolnych pracowni – zajęcia z matematyki „Z matematyką na TY”, chemii, geografii, fizyki „Zrozumieć świat” i biologii.
- Doradztwo i opieka psychologiczno – pedagogiczna – zajęcia socjoterapeutyczne i psychoterapeutyczne.
- Korzystanie z technologii informacyjno – komunikacyjnych oraz rozwijanie kompetencji informatycznych – zajęcia rozwijające w zakresie informatyki i rozwijania kompetencji cyfrowych uczniów w tym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
Dla nauczycieli:
Szkolenia w zakresie – kształtowania umiejętności i właściwych postaw uczniów, wykorzystania metod eksperymentu w dydaktyce dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, działań służących poprawie kompetencji wychowawczych, obsługi urządzeń cyfrowych oraz sprzętu informatycznego, wykorzystania narzędzi cyfrowych w nauczaniu przedmiotowym, edukacji w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, nowych metod kształcenia z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020